Miłostowo: kwatera prawosławna

Fragment planu Cmentarza Komunalnego nr 1 w Poznaniu (Miłostowo), opracowanego w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania; za: uslugikomunalne.com.pl. Kolorem niebieskim wskazano kwaterę prawosławną: pole południowe PD 4.

Kwatera prawosławna na Miłostowie, to widome świadectwo wielokulturowości i ekumenizmu mieszkańców Poznania, choć o tradycji zdecydowanie krótszej od ewangelickiej i żydowskiej. 

Wykorzystywana od końca 1943 r. (udostępniona wraz z otwarciem pozostałych kwater wybudowanego podczas okupacji Zentral-Friedhof), nadal użytkowana przez wiernych z parafii prawosławnej św. Mikołaja w Poznaniu. Odprawiana jest na niej Panichida w dniu Wspomnienia Zmarłych oraz podczas święta Radonica.
Jest to kolejne – po nieistniejących cmentarzach dyzunickiej gminy greckiej z XIX w., nieczynnym Prawosławnym Cmentarzu Garnizonowym na stoku Cytadeli z połowy lat 20. XX w. oraz zapomnianym i zniszczonym prawosławnym cmentarzu wojennym w Biedrusku – miejsce pochówku wiernych obrządku wschodniego.

Oprac. Paweł Skrzypalik
Tekst poprawiony i uzupełniony. Pierwotna jego wersja ukazała się na stronie cmentarze-poznania.pl.

Kwatera prawosławna na Miłostowie. Zdjęcia: P. Skrzypalik ⤵️

error: Nie kopiuj, proszę. Zamiast tego udostępnij! Masz pytania? Napisz: skrzypalik@e-lapidarium.pl.
Scroll to Top
Skip to content