Miłostowo: cmentarz muzułmański
Teren w sąsiedztwie kwatery ewangelickiej i prawosławnej, wydzielony na prośbę gminy muzułmańskiej w 2006 r. Administrator cmentarza komunalnego przygotował miejsce na ok. 50 pochówków.
Nie ulega wątpliwość, iż kwatera muzułmańska na poznańskim cmentarzu jest świadectwem zmieniających się czasów – historycznie muzułmanie nie byli związani z Wielkopolską (poprzez stałe osadnictwo), poza sporadycznymi kontaktami handlowymi. Po 1945 r. ci muzułmanie, którzy przeżyli wojnę i nie wyemigrowali za granicę (czyli głównie Tatarzy polsko-litewscy z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP), usiłowali zorganizować wspólnoty wyznaniowe na Ziemiach Odzyskanych, mimo to brak muzułmańskich cmentarzy (mizarów) w tutejszym krajobrazie…
Sytuacja uległa zmianie w latach 80. XX w., kiedy do Polski zaczęli przybywać studenci i robotnicy z krajów Maghrebu i Maszriku. Powstało wówczas Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce. Obecnie ważnym, kulturotwórczym miejscem na mapie Poznania jest prężnie działające Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu (i zarazem tutejszy meczet) reprezentujące Ligę Muzułmańską w RP.
Oprac. Paweł Skrzypalik
Tekst poprawiony i uzupełniony. Pierwotna jego wersja ukazała się na stronie cmentarze-poznania.pl.
PORÓWNAJ:
Poznańscy muzułmanie, odcinek z serii „Mój Poznań, moja Wielkopolska”; RTK Poznań.
- A. Kołodziejczyk, „Studia i Materiały – Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Narodowa Instytucja Kultury”. Cmentarze, 7 (10): Cmentarze muzułmańskie w Polsce, Warszawa 1998.
- L. Majdecka, Na cmentarzu Miłostowskim powstaje kwatera dla muzułmanów; poznan.wyborcza.pl z dnia 27.10.2005.
- ANIAK, Muzułmanie na Miłostowie; poznan.naszemiasto.pl z dnia 29.10.2005.
- Biblioteka Tatarska.