Cmentarz muzułmański na Miłostowie

Fragment planu Cmentarza Komunalnego nr 1 w Poznaniu (Miłostowo), opracowanego w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania; za: uslugikomunalne.com.pl. Kolorem niebieskim wskazano kwaterę muzułmańską (brak oznaczenia na oryginalnym planie z czerwca 2017 r.).

Teren w sąsiedztwie kwatery ewangelickiej i prawosławnej, wydzielono na prośbę gminy muzułmańskiej w 2006 r. Administrator cmentarza komunalnego przygotował miejsce na ok. 50 pochówków.

Nie ulega wątpliwość, że kwatera muzułmańska na poznańskim cmentarzu jest świadectwem zmieniających się czasów – historycznie muzułmanie nie byli związani z Wielkopolską (poprzez stałe osadnictwo), poza sporadycznymi kontaktami handlowymi.
Po 1945 r. ci muzułmanie, którzy przeżyli wojnę i nie wyemigrowali za granicę (czyli głównie Tatarzy polsko-litewscy z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP), usiłowali zorganizować wspólnoty wyznaniowe na Ziemiach Odzyskanych, mimo to brak muzułmańskich cmentarzy (mizarów) w tutejszym krajobrazie…
Sytuacja uległa zmianie w latach 80. XX w., kiedy do Polski zaczęli przybywać studenci i robotnicy z krajów Maghrebu i Maszriku. Powstało wówczas Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce. Obecnie ważnym, kulturotwórczym miejscem na mapie Poznania jest prężnie działające Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu (i zarazem tutejszy meczet) reprezentujące Ligę Muzułmańską w RP.

Oprac. Paweł Skrzypalik
Tekst poprawiony i uzupełniony. Pierwotna jego wersja ukazała się na stronie cmentarze-poznania.pl.

PORÓWNAJ:

Poznańscy muzułmanie, odcinek z serii „Mój Poznań, moja Wielkopolska”; RTK Poznań.

Cmentarz muzułmański na Miłostowie. Zdjęcia: P. Skrzypalik ⤵️

error: Nie kopiuj, udostępnij! Masz pytania? Napisz do mnie: skrzypalik@e-lapidarium.pl
Scroll to Top
Skip to content