Groby powstańców styczniowych 1863-1864 na stoku Cytadeli poznańskiej; Cmentarz Garnizonowy

W okresie międzywojennym zmarłych w Poznaniu weteranów 1863 r. najczęściej chowano w kwaterze V (piątej) Cmentarza Garnizonowego na stoku Cytadeli. Postulowano utworzenie w tym miejscu swoistego mauzoleum uczestników powstania styczniowego. W lipcu 1938 r. zewidencjonowano tu 31 grobów* powstańców styczniowych; liczba ta zgadza się ze stanem z czerwca 2021 r., kiedy wykonałem zamieszczone niżej zdjęcia in situ.
Zwartą grupę stanowią groby powstańców styczniowych 1863 r. Druga Rzeczpospolita nie zapomniała o ich poświęceniu i grupa ta – już wówczas nielicznych starców – miała się całkiem nieźle. Weterani 1863 r. otrzymali specjalny dodatek pieniężny, honorowe stopnie oficerskie, uprawnienia do wojskowej opieki medycznej, a nawet Krzyże Walecznych czy Virtuti Militari. Wyróżniali się kombatanckim mundurem, a salutować im zobowiązani byli wszyscy wojskowi – od szeregowca po marszałka. (…) przysługiwał im wojskowy pochówek na Cmentarzu Garnizonowym i z czasem miejsce to stało się swoistym pomnikiem powstania styczniowego w Poznaniu. Groby tych czcigodnych starców odnowiono z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego w 1963 r. Wówczas też zniszczone krzyże zastąpiono stelami o wyróżniającym się, pięciobocznym kształcie. – pisał prof. Wiesław Olszewski w 2008 r.
Źródło: W. Olszewski, Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli, Poznań 2008, s. 117.
Współczesne badania nad losami mogił powstańczych, przetrwałych do dziś na cmentarnym stoku Cytadeli, zainicjował zespół historyków, pracujący pod kierunkiem prof. Wiesława Olszewskiego. W monumentalnym, wydanym w 2008 r. dziele tego poznańskiego historyka pt. „Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli”, zamieszczono tabele z informacjami (o zmarłych), zebranymi na podstawie badań terenowych i kwerend archiwalnych. Jednak dostrzeżono wówczas jedynie część błędów zawartych w inskrypcjach, umieszczonych na stelach nagrobnych z 1963 r.
Przed 150. rocznicą powstania styczniowego, nagrobki weteranów poddano czyszczeniu i konserwacji. W roku jubileuszowym (2013 r.), na łamach „Głosu Wielkopolskiego” ukazała się seria krytycznych artykułów autorstwa red. Krzysztofa M. Kaźmierczaka. Dziennikarz, wytykając urzędnikom (m.in. zarządcy cmentarza) wieloletnie zaniedbania, podniósł problem zupełnie nieczytelnych inskrypcji oraz licznych błędów w nazwiskach i datach utrwalonych na nagrobkach. Mimo gorliwych zapewnień urzędników, przewidujących rychłą zmianę stanu rzeczy, wykonano wówczas jedynie niepełną kwerendę w archiwum poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Na tej podstawie wprowadzono zmiany do miejskiej wyszukiwarki cmentarnej. Nie doszło jednak do korekty napisów na pięciobocznych stelach, ustawionych na grobach powstańców; należy przypuszczać, iż – słuszna przecież! – inicjatywa nie została zrealizowana z powodów budżetowych oraz trudności w rozpoznaniu podmiotu inicjującego i finansującego.
W czerwcu 2021 r., po konsultacji problemu z Wydziałem Kultury UMP, w związku z nadchodzącą 160. rocznicą powstania styczniowego, przystąpiłem do próby weryfikacji treści inskrypcji umieszczonych na nagrobkach weteranów 1863 r. W tym celu wykorzystałem wyniki kwerendy w USC z 2013 r. oraz rezultaty kwerendy uzupełniającej w APP z lipca 2021 r. (dostęp do aktów zgonu). W ustaleniu dat rocznych urodzenia przydatne okazały się Roczniki oficerskie. Niestety, w wielu przypadkach trudno wskazać wiarygodną datę dzienną czy miesięczną narodzin i śmierci. Odnalezione zapisy metrykalne stoją w sprzeczności nie tylko z danymi umieszczonymi na nagrobkach, ale i z prezentowanymi w literaturze przedmiotu (również tej, posiadającej walor historiograficzny) czy w nekrologach (zlecanych do druku tuż po śmierci). Wprawdzie dane zawarte w Kartotece ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931 przynoszą konkretne odpowiedzi, wydaje się jednak, iż koniecznym będzie w przyszłości porównanie ich z treścią aktów urodzenia, jeśli takowe zachowały się w archiwach (rozporoszonych na terenie Polski – większość weteranów pochodziła spoza Poznania).
W roku 2022 poznański odział IPN poszerzył zakres zgromadzonych informacji na temat weteranów pochowanych w kwaterze V Cmentarza Garnizonowego, o dane zaczerpnięte z parafialnych ksiąg urodzeń – w ten sposób udało się zweryfikować 21 zapisów.
Obecnie groby weteranów powstania styczniowego 1863 r. – na mocy Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – objęte są opieką Państwa Polskiego; figurują w Ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej.
U dołu strony zamieściłem tabelę, zawierającą wszystkie zebrane w latach 2021-2023 dane personalne weteranów 1863 
We wrześniu 2021 r. złożyłem petycję do Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, wnosząc o wymianę nagrobków w kwaterze V Cmentarza Garnizonowego na stoku poznańskiej Cytadeli. Do moich postulatów zawartych w petycji (por. niżej) centrala IPN odniosła się pozytywnie, zadanie delegując do oddziału poznańskiego.
Wiosną 2022 r., z inicjatywy Wojciecha Labudy, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, odbyła się wizja lokalna na stoku Cytadeli z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zarząd Zieleni Miejskiej, Wydział Kultury), Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (Wydział Polityki Społecznej), pracowników poznańskiego IPN (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa) oraz strony społecznej, reprezentowanej przez członków stowarzyszeń oraz Cyfrowe Lapidarium Poznania. Zdecydowano o wymianie nagrobków weteranów 1863 r. Całość przedsięwzięcia sfinansowana zostanie z funduszy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaakceptowano projekt nowych stel autorstwa p. prof. Konstancji Pleskaczyńskiej. Realizację przewidziano na rok jubileuszowy, 2023.
_____________
* Według danych, zgromadzonych w 1938 r. przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów, na poznańskich nekropoliach doliczono się 84 grobów powstańców styczniowych, w tym 31 na Cmentarzu Garnizonowym. Najwyraźniej, wskazana wówczas liczba uwzględnia jedynie groby weteranów 1863 r., zlokalizowane w kwaterze V (CG-V), gdzie miał miejsce ostatni uroczysty pochówek powstańca styczniowego w Poznaniu; było to pogrzeb Aleksandra Cieleckiego w 1937 r. Tymczasem, w okresie międzywojennym na cmentarnym stoku Cytadeli, pośród pochówków garnizonowych wskazać należy również groby innych uczestników zrywu z lat 1863-1864: Zygmunta Dzierżanowskiego (zm. w 1931 r.; pochowany na „cmentarzu wojskowym”, następnie przeniesiony na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie), Ignacego Przybyszewskiego (zm. w 1928 r.; pochowany na Cmentarzu Garnizonowym; mogiła nie zachowała się). Przetrwał, choć w fatalnym stanie, grób Kazimierza Pułaskiego (zm. w 1926 r.; pochowany na cmentarzu starogarnizonowym. Po wojnie, wraz z małżonką przeniesiony do kwatery III Cmentarza Garnizonowego). Reasumując powyższe: na polskim Cmentarzu Garnizonowym do dziś zachowały się przynajmniej 32 groby weteranów 1863 r.; z krajobrazu zniknęły dwie mogiły powstańcze.
Wykaz powstańczych mogił, zlokalizowanych na stoku Cytadeli, uzupełnić należy nazwiskiem Stanisława Wiśniewskiego, w 1917 r. pochowanego w grobie rodzinnym na cmentarzu staroparafialnym św. Wojciecha.
Oprac. Paweł Skrzypalik
Podziękowania za merytoryczne wsparcie zechcą przyjąć: p. Rafał Ratajczak (Wydział Kultury UMP), p. prof. Krzysztof Stryjkowski, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu, p. Naczelnik Wojciech Chałupka oraz pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu.
PORÓWNAJ:
-> LISTA WETERANÓW XIX-WIECZNYCH WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ, POCHOWANYCH W POZNANIU
-> GROBY WETERANÓW 1863 R. NA CMENTARZU JEŻYCKIM
-> GROBY WETERANÓW 1863 R. NA CMENTARZU GÓRCZYŃSKIM
-> GROBY WETERANÓW 1863 R. NA CMENTARZU BOŻEGO CIAŁA
- Wykaz weteranów powstań narodowych (zweryfikowani przez Komisję Kwalifikacyjną w latach 1919-1924).
- Powstanie styczniowe w zbiorach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
- Dokumenty powstania styczniowego. Materiały źródłowe do dziejów Powstania Styczniowego 1863-1864; powstanie.poznan.ap.gov.pl.
- Powstanie styczniowe w zbiorach Biblioteki Narodowej.
- Katalog Powstańców Styczniowych [tu m.in. biogramy weteranów, literatura].
- Baza Grobów Powstańców Styczniowych.
- Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931; e-kartoteka.net.
- Wyszukiwarka nekrologów z wielkopolskiej prasy; wtg-gniazdo.org.
- J. Łukaszewski, Zabór pruski w czasie powstania styczniowego 1863-64 r., Jassy 1870. Dostęp: Polona, JBC lub WBC.
- Oficerowie-weterani uczestnicy powstania narodowego 1863 r., [w:] Rocznik Oficerski 1923, Warszawa 1923, s. 37-67. Dostęp: WBC lub Polona.
- Oficerowie-weterani uczestnicy powstania narodowego 1863 r., [w:] Rocznik Oficerski 1924, Warszawa 1924, s. 86-113. Dostęp: WBC lub Polona.
- Lista uczestników powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r., [w:] Rocznik Oficerski 1928, Warszawa 1928, s. 859-874. Dostęp: WBC lub Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa.
- Lista uczestników powstania narodowego 1863 r., [w:] Rocznik Oficerski 1932, Warszawa 1932, s. 917-920. Dostęp: WBC lub Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa.
- Imienny wykaz weteranów powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 roku, Warszawa 1923. Dostęp: WBC.
- W. Truszkowski-Fidler, Wykaz Wielkopolan uczestników powstania 1863 r., Warszawa 1938. Dostęp: WBC.
- „Kronika Miasta Poznania”, 2013, nr 1, 1863.
- Z. Grot, Rok 1863 w zaborze pruskim. Udział społeczeństwa polskiego w Powstaniu Styczniowym, Poznań 1963.
- A. Ciszak, Ziemia wrzesińska w powstaniu styczniowym 1863-1864, Września 1864.
- A. Czubiński, Powstanie 1863-1864 we wschodniej Wielkopolsce, Poznań 1993. Dostęp: WBC.
- M. Rezler, Wielkopolanie pod bronią 1768-1921. Udział mieszkańców regionu w powstaniach narodowych, Poznań 2011.
- J. Bączyk, A. Bilski, Na stoku Cytadeli poznańskiej. Przewodnik po cmentarzach, Poznań 2005.
- W. Olszewski, Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli, Poznań 2008.
- K. M. Kaźmierczak, Wielkopolska zapomniała o grobach powstańców styczniowych; gloswielkopolski.pl z dnia 21.01.2013.
- K. M. Kaźmierczak, Powstańcy styczniowi na poznańskich cmentarzach. Wiecie, gdzie są pochowani?; gloswielkopolski.pl z dnia 22.01.2013.
- K. M. Kaźmierczak, Błędy na grobach bohaterów powstania styczniowego; gloswielkopolski.pl z dnia 05.03.2013.
- K. M. Kaźmierczak, Groby powstańców styczniowych do odnowienia i naprawy błędów; gloswielkopolski.pl z dnia 05.03.2013.
- K. M. Kaźmierczak, Urzędnicy wezmą się za groby powstańców styczniowych; gloswielkopolski.pl z dnia 18.03.2013.
- K. M. Kaźmierczak, Błędy na grobach powstańców do korekty; gloswielkopolski.pl z dnia 19.04.2013.
- K. M. Kaźmierczak, Groby bohaterów powstania styczniowego będą odnowione; gloswielkopolski.pl z dnia 10.10.2013.
- Wielkopolanie w Powstaniu Styczniowym; regionwielkopolska.pl.
- „Powstali 1863” – konferencja w Poznaniu; dzieje.pl.
- 158. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Walczono także w Wielkopolsce; poznan.tvp.pl z dnia 22.01.2021 r.
- Powstanie styczniowe: wymierna pomoc Poznania i Wielkopolski; jedynka.polskieradio.pl z dnia 16.11.2013 r.
- W. Wybranowski, Bohaterowie są tu niepotrzebni…? Felieton redaktora naczelnego; gloswielkopolski.pl z dnia 13.09.2021 r.
- G. Okoński, Powstańcze i wojskowe groby na Cytadeli będą uporządkowane. Ale nie ma chętnych firm do restaurowania kwater cmentarza; gloswielkopolski.pl z dnia 13.09.2021 r.
- Upamiętnienie Powstańców Styczniowych spoczywających na stokach poznańskiej Cytadeli – Poznań, 21 stycznia 2022; poznan.ipn.gov.pl.
Weterani walk narodowowyzwoleńczych
Lista uczestników dziewiętnastowiecznych powstań narodowych, pochowanych na nowym (polskim) Cmentarzu Garnizonowym na stoku Cytadeli w Poznaniu.Nazwiska weteranów wstępnie uszeregowano według numeracji kwater i grobów.
Uczestnik powstania | Nazwisko, imię | Data urodzenia | Data śmierci | Data pogrzebu | Status grobu | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1863-1864 | (Kostro-)Pułaski, Kazimierz Ferdynand | 19 stycznia 1846 | 5 stycznia 1926 | 8 stycznia 1926 | Istnieje: CG-III-22 |
1863-1864 | (Zaremba-)Cielecki, Aleksander | 16 lipca 1849 | 18 października 1937 | 21 października 1937 | Istnieje: CG-V-264 |
1863-1864 | Michalski, Michał | 19 lipca 1847 | 17 listopada 1935 | 22 listopada 1935 | Istnieje: CG-V-265 |
1863-1864 | Mańkowski, Ignacy | 2 sierpnia 1843 | 26 sierpnia 1934 | 29 sierpnia 1934 | Istnieje: CG-V-266 |
1863-1864 | Czerkawski, Walenty | 14 lutego 1846 | 20 lipca 1935 | 23 lipca 1935 | Istnieje: CG-V-267 |
1863-1864 | Koprucki, Melchior | 28 grudnia 1835 | 12 lutego 1934 | 15 lutego 1934 | Istnieje: CG-V-268 |
1863-1864 | Massalski, Jan | 23 października 1844 | 19 sierpnia 1932 | 21 sierpnia 1932 | Istnieje: CG-V-269 |
1863-1864 | Nowicki, Michał | 21 września 1844 | 5 kwietnia 1932 | 8 kwietnia 1932 | Istnieje: CG-V-271 |
1863-1864 | Lutostański, Stefan | 2 września 1846 | 26 maja 1930 | 29 maja 1930 | Istnieje: CG-V-321 |
1863-1864 | Sikorski, Piotr | 27 maja 1845 | 27 października 1929 | 30 października 1929 | Istnieje: CG-V-322 |
1863-1864 | Nowakowski, Wojciech Jerzy | 22 marca 1845 | 21 maja 1922 | 24 maja 1922 | Istnieje: CG-V-323 |
1863-1864 | Wierzbowski, Ignacy | 4 lutego 1840 | 25 stycznia 1928 | 30 stycznia 1928 | Istnieje: CG-V-324 |
1863-1864 | Szukalski, Paweł Felicjan lub Feliks | 9 czerwca 1833 | 18 kwietnia 1927 | 21 stycznia 1927 | Istnieje: CG-V-325 |
1863-1864 | Frąckowiak, Mikołaj | 19 lutego 1843 | 2 października 1923 | 6 października 1923 | Istnieje: CG-V-326 |
1863-1864 | Dykierski, Stanisław | 27 marca 1846 | 16 września 1930 | 19 września 1930 | Istnieje: CG-V-330 |
1863-1864 | Zadorski, Leon | 11 czerwca 1842 | 4 lipca 1929 | 8 lipca 1929 | Istnieje: CG-V-331 |
1863-1864 | Mizgalski, Józef | 8 kwietnia 1845 | 15 lutego 1927 | 18 lutego 1927 | Istnieje: CG-V-332 |
1863-1864 | Wąsikiewicz, Karol | 11 listopada 1842 | 12 marca 1931 | 16 marca 1931 | Istnieje: CG-V-333 |
1863-1864 | Maciejewski, Stanisław | 8 maja 1844 | 28 lutego 1926 | 3 marca 1926 | Istnieje: CG-V-334 |
1863-1864 | Dobrowolski, Ludwik | 24 sierpnia 1843 | 15 marca 1925 | 19 marca 1925 | Istnieje: CG-V-335 |
1863-1864 | Splettstoesser, Jan Bonawentura | 22 października 1845 | 16 sierpnia 1924 | 19 sierpnia 1924 | Istnieje: CG-V-336 |
1863-1864 | Osiński, Tomasz | 21 grudnia 1835 | 24 października 1923 | 27 października 1923 | Istnieje: CG-V-337 |
1863-1864 | Dębny, Konstanty | 9 maja 1845 | 18 marca 1924 | 20 marca 1924 | Istnieje: CG-V-338 |
1863-1864 | Jeleniewicz, Stanisław | 28 kwietnia 1845 | 28 marca 1924 | 1 kwietnia 1924 | Istnieje: CG-V-339 |
1863-1864 | Wojciechowski, Jan | 15 czerwca 1836 | 2 kwietnia 1923 | 5 kwietnia 1923 | Istnieje: CG-V-340 |
1848 1863-1864 | (Tarnawa-)Radkiewicz, Ignacy | 3 czerwca 1834 | 22 marca 1924 | 26 marca 1924 | Istnieje: CG-V-341 |
1863-1864 | Łuczyński, Franciszek | 10 października 1844 | 8 lutego 1929 | 12 lutego 1929 | Istnieje: CG-V-342 |
1863-1864 | Czerwiński, Władysław | 26 lutego 1844 | 11 listopada 1922 | 15 listopada 1922 | Istnieje: CG-V-343 |
1863-1864 | Heynat (albo Heÿnath lub Hejnat), Paweł | 25 stycznia 1844 | 14 grudnia 1921 | Istnieje: CG-V-344 | |
1863-1864 | Łukomski, Stanisław | 14 lutego 1837 | 16 lipca 1926 | 20 lipca 1926 | Istnieje: CG-V-345 |
1863-1864 | Całka, Leon | 6 kwietnia 1844 | 31 grudnia 1921 | 4 stycznia 1922 | Istnieje: CG-V-346 |
1863-1864 | Jastrzębski, Józef | 19 marca 1844 | 2 lutego 1922 | 5 lutego 1922 | Istnieje: CG-V-347 |
Wiosna Ludów | Mogiła zbiorowa kosynierów junikowskich | 1846-1848 | W 2011 r. złożono tu szczątki kosynierów z Junikowa | Istnieje: CG-IX | |
1863-1864 | Przybyszewski, Ignacy | 27 lutego 1838 | 24 lutego 1928 | 28 lutego 1928 | Grób nie istnieje. Wyznaczony do odtworzenia w 2023 r. |
1863-1864 | Dzierżanowski, Zygmunt | 31 stycznia 1845 | 27 marca 1931 | 31 marca 1931 | Przeniesiony na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie |






Petycja do Instytutu Pamięci Narodowej



Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-III-22 

Kazimierz Ferdynand Kostro-Pułaski h. Ślepowron (1846-1926)
- ur. 19 stycznia 1846 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 5 stycznia 1926 r. w Poznaniu. Por. nekrolog.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Brak informacji o awansie na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- Ziemianin z Kresów Wschodnich RP, historyk. Spokrewniony z generałem Kazimierzem Pułaskim, bohaterem walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki.
- w 1926 r. został pochowany na cmentarzu starogarnizonowym na stoku Cytadeli. Po 1945 r. przeniesiony do kwatery III Cmentarza Garnizonowego. Obecnie nagrobek obalony; obok, w podobnym stanie, grób żony, Jadwigi ze Starza-Jakubowskich h. Topór (zm. 1927).
- biogram: por. hasło Kazimierz Ferdynand Pułaski na Wikipedii.
- Kazimierz Ferdynand Kostro-Pułaski na www.sejm-wielki.pl.
- Prace Kazimierza Ferdynanda Pułaskiego w bibliotece Polona.
- Jadwiga Starza-Jakubowska z Jakubowic na www.sejm-wielki.pl.





Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-264 


podporucznik Aleksander Zaremba-Cielecki (1849-1837)
- ur. 16 lipca 1849 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 18 października 1937 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 18 października 1937 r. w wieku lat 90 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- biogram: por. hasło Aleksander Cielecki w Wikipedii.









Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-265 


podporucznik Michał Michalski (1847-1935)
- ur. 19 lipca 1847 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 17 listopada 1935 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 17 listopada 1935 r. w wieku lat 88 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: brak informacji. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.




Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-266 

podporucznik Ignacy Mańkowski (1843-1934)
- ur. 2 sierpnia 1843 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 26 sierpnia 1934 r. w Poznaniu. Por. informacje od krewnego Weterana, pozyskane w oparciu o kwerendy wykonane m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- Młodszy brat Ludwika Mańkowskiego (1839-1919), również powstańca styczniowego. Bracia Mańkowscy wspólnie z towarzyszami broni z Miłosławia i okolic przekroczyli granicę Prus z Królestwem. Miało to miejsce na przełomie lutego i marca 1863 roku po tym, jak po Wielkopolsce rozeszła się wieść o klęsce Ludwika Mierosławskiego pod Krzywosądzem. Bracia trafili do różnych oddziałów; Ludwik opisał swój udział m. in. w bitwach pod Pyzdrami (29.04) i Ignacewem (08.05), zaś Ignacy brał udział w walkach pod dowództwem Skrzyńskiego pod Dobrosołowem, Mieczownicą, Nową Wsią, Brdowem, Babskiem, Szczawinem i Grochowami.




Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-267 


podporucznik Walenty Czerkawski h. Jelita (1846-1935)
- ur. 14 lutego 1846 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 20 lipca 1935 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 20 lipca 1935 r. w wieku lat 89 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- podpułkownik wojsk carskich (kawalerzysta). Uczestnik wojny rosyjsko-tureckiej 1877-1878.
- odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami.
- biogram: por. hasło w Walenty Czerkawski w Wikipedii.







Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-268 

podporucznik Melchior Koprucki (1835-1934)
- ur. 28 grudnia 1835 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 12 lutego 1934 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 12 lutego 1934 r. w wieku lat 98 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.



Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-269 


porucznik Jan Massalski (1844-1932)
- ur. 23 października 1844 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931 oraz literatura przedmiotu.
- zm. 19 sierpnia 1932 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 19 sierpnia 1932 r. w wieku lat 87 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień porucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- J. Maliszewski, Sybiracy zesłani i internowani za udział w powstaniu styczniowem, b. m. w., 1930, s. 29. Dostęp: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.
- Massalscy – ród książęcy pochodzenia ruskiego.
- biogram: por. hasło Jan Massalski w Wikipedii.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-271 

podporucznik Michał Nowicki (1844-1932)
- ur. 21 września 1844 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 5 kwietnia 1932 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 5 kwietnia 1932 r. w wieku lat 87 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-321 

Stefan Lutostański (1846-1930)
- ur. 2 września 1846 r. Por. nekrolog.
- zm. 26 maja 1930 r. w Poznaniu. Por. Archiwum Państwowe w Poznaniu: zmarł 26 maja 1930 r. w wieku lat 83. USC Poznań – I obwód miejski, sygn. 1600, s. 342, akt nr 900 – por. kwerenda zlecona latem 2021 r. przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.
- brak informacji o stopniu w powstaniu 1863 oraz o awansie na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- J. Maliszewski, Sybiracy zesłani i internowani za udział w powstaniu styczniowem, b. m. w., 1930, s. 26. Dostęp: Mazowiecka Bibliotek Cyfrowa.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-322 

podporucznik Piotr Sikorski (1845-1929)
- ur. 27 maja 1845 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 27 października 1929 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 27 października 1929 r. w wieku lat 84 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-323 

podporucznik Wojciech Jerzy Nowakowski (1845-1922)
- ur. 22 marca 1845 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 21 maja 1922 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 21 maja 1922 r. w wieku lat 77 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.



Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-324 

podporucznik Ignacy Wierzbowski (1840-1928)
- ur. 4 lutego 1840 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 25 stycznia 1928 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 25 stycznia 1928 r. w wieku lat 87 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-325 

Paweł Felicjan (Feliks) Szukalski (1833-1927)
- ur. 9 czerwca 1833 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 18 kwietnia 1927 r. w Poznaniu. Por. Archiwum Państwowe w Poznaniu: zmarł 18 kwietnia 1927 r. w wieku lat 94. USC Poznań – I obwód miejski, sygn. 1568, s. 112, akt nr 646 – por. kwerenda zlecona latem 2021 r. przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-326 

podporucznik Mikołaj Frąckowiak (1843-1923)
- ur. 19 lutego 1843 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 2 października 1923 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 2 października 1923 r. w wieku lat 79 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-330 

podporucznik Stanisław Dykierski (1846-1930)
- ur. 27 marca 1846 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 16 września 1930 r. Por. USC Poznań: zmarł 16 września 1930 r. w wieku lat 92 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-331 

podporucznik Leon Zadorski (1842-1929)
- ur. 11 czerwca 1842 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 4 lipca 1929 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 4 lipca 1929 r. w wieku lat 87 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-332 

podporucznik Józef Mizgalski (1845-1927)
- ur. 8 kwietnia 1845 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 15 lutego 1927 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 15 lutego 1927 r. w wieku lat 81 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-333 

podporucznik Karol Wąsikiewicz (1842-1931)
- ur. 4 listopada 1842 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 12 marca 1931 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 12 marca 1931 r. w wieku lat 88 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-334 

podporucznik Stanisław Maciejewski (1844-1926)
- ur. 8 maja 1844 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 28 lutego 1926 r. w Poznaniu. USC Poznań: zmarł 28 lutego 1926 r. w wieku lat 82 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.




Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-335 

podporucznik Ludwik Dobrowolski (1843-1925)
- ur. 24 sierpnia 1843 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 15 marca 1925 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 15 marca 1925 r. w wieku lat 81 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-336 

podporucznik Jan Bonawentura Splettstoesser (1845-1924)
- ur. 22 października 1845 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 16 sierpnia 1924 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 16 sierpnia 1924 r. w wieku lat 88 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- ks. A. Mańkowski, Progimnazjum w Kurzętniku, jego nauczyciele i uczniowie 1858-68, Nowemiasto n. Drw. 1931, s. 80.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-337 

podporucznik Tomasz Osiński (1835-1923)
- ur. 21 grudnia 1835 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 24 października 1923 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 24 października 1923 r. w wieku lat 87 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-338 

podporucznik Konstanty Dębny (1845-1924)
- ur. 9 maja 1845 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 18 marca 1924 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 18 marca 1924 r. w wieku lat 77 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-339 

podporucznik Stanisław Jeleniewicz (1844-1924)
- ur. 28 kwietnia 1844 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 28 marca 1924 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 28 marca 1924 r. w wieku lat 79 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-340 

podporucznik Jan Wojciechowski (1836-1923)
- ur. 15 czerwca 1836 r. Por. nagrobek (brak innych źródeł!).
- zm. 2 kwietnia 1923 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 2 kwietnia 1923 r. w wieku lat 86 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania 1848 r. oraz powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-341 

podporucznik Ignacy Tarnawa-Radkiewicz (1834-1924)
- ur. 3 czerwca 1834 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 22 marca 1924 r. w Poznaniu. Por. Archiwum Państwowe w Poznaniu: zmarł 22 marca 1924 r. w wieku lat 89. USC Poznań – I obwód miejski, sygn. 1537, s. 541, akt nr 539 – por. kwerenda zlecona latem 2021 r. przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- wraz z ojcem Stanisławem Radkiewiczem (1800-1875) uczestniczył w Wiośnie Ludów (weteran powstania wielkopolskiego 1848 r.).



Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-342 

podporucznik Franciszek Łuczyński (1844-1929)
- ur. 10 października 1844 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 8 lutego 1929 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 8 lutego 1929 r. w wieku lat 84 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-343. WŁADYSŁAW CZERWIŃSKI (1844-1922) 

podporucznik Władysław Czerwiński (1844-1922)
- ur. 26 lutego 1844 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 11 listopada 1922 r. w Poznaniu. Por. Archiwum Państwowe w Poznaniu: zmarł 11 listopada 1922 r. w wieku lat 78. USC Poznań – II obwód miejski, sygn. 368, s. 38, akt nr 1049 – por. kwerenda zlecona latem 2021 r. przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.


Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-344 

Paweł Heynat (1844-1921)
- ur. 25 stycznia 1844 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 14 grudnia 1921 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 14 grudnia 1921 r. w wieku lat 77 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Brak informacji o awansie na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-345 

podporucznik Stanisław Łukomski (1837-1926)
- ur. 14 lutego 1837 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 16 lipca 1926 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 16 lipca 1926 r. w wieku lat 88 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-346 

podporucznik Leon Całka (1844-1921)
- ur. 6 kwietnia 1844 r. Por. kwerenda IPN: parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu).
- zm. 31 grudnia 1921 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 31 grudnia 1921 r. w wieku lat 77 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: CG-V-347 

porucznik Józef Jastrzębski (1844-1922)
- ur. 19 marca 1844 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 2 lutego 1922 r. w Poznaniu. Por. USC Poznań: zmarł 2 lutego 1922 r. w wieku lat 77 – kwerenda zlecona wiosną 2013 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień porucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.

Weterani powstania styczniowego 1863-1864, zmarli w Poznaniu i pochowani na Cmentarzu Garnizonowym na stoku Cytadeli, których grobów nie odnaleziono:
Nieistniejący grób weterana powstania styczniowego 1863-1864; Cmentarz Garnizonowy 
Zygmunt Ludwik Antoni Dzierżanowski z Dzierżanowa h. Grzymała (1845-1931)
- ur. 31 stycznia 1845 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 27 marca 1931 r. w Poznaniu.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- UWAGA: Według ustaleń Kaspra Bednarka (por. Renowacja Cmentarza Łyczakowskiego) grób gen. Z. Dzierżanowskiego pod koniec lat 30. XX w. został przeniesiony na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Staraniem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Krakowie nagrobek został poddany konserwacji i częściowej rekonstrukcji w 2018 r.
- Fundacja Dziedzictwa Kulturowego: Cmentarz Łyczakowski (karta nagrobka).

Grób weterana powstania styczniowego 1863-1864: nie istnieje; wskazany do odtworzenia w 2023 r. 


podporucznik Ignacy Przybyszewski (1838-1928)
- ur. 27 lutego 1838 r. Por. Kartoteka ewidencji ludności miasta Poznania z lat 1870-1931.
- zm. 24 lutego 1928 r. w Poznaniu.
- stopień wojskowy w powstaniu 1863-1864: szeregowy. Awansowany na stopień podporucznika na mocy Ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863.
- Stryj poety Stanisława Przybyszewskiego (1868-1927).
- W opracowaniach błędnie wymieniany jako jeden z siedmiu weteranów 1863 r., pochowanych na zabytkowym cmentarzu górczyńskim. Nagrobek nie istnieje; być może został zniszczony podczas walk o Cytadelę w 1945 r.?
- grób wskazany do odtworzenia w 2023 r.


Personalia weteranów 1863
Dane osobowe uczestników powstania styczniowego, pochowanych na Cmentarzu Garnizonowym, ustalone w oparciu o dostępne materiały archiwalne.Zastosowane skróty:
*Dziennik = "Imienny wykaz weteranów powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 r.". Dodatek do Dziennika Personalnego;
*Rocznik + data = Rocznik Oficerski;
*Ewidencja = Kartoteka Ewidencji Ludności (Miasta Poznania) 1870-1931;
*Kwerenda IPN = kwerenda wykonana przez pracowników Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu;
*Metryka = parafialna księga metrykalna (urodzenia i chrztu);
*Kwerenda CLP = kwerenda Cyfrowego Lapidarium Poznania;
*USC = dane zaczerpnięte z aktów zgonu, pozyskanych z Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu.
Nazwisko, Imię weterana | Nazwisko na nagrobku z lat 1963-2023 | Uwagi | Stopień wojskowy w 1863 | Stopień wojskowy na nagrobku z lat 1963-2023 | Kwerenda CLP | Data ur. na nagrobku z lat 1963-2023 | Kwerenda CLP | Kwerenda IPN | Data zgonu na nagrobku z lat 1963-2023 | Kwerenda CLP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaremba-Cielecki, Aleksander | Zaremba Cielecki, Aleksy | Zarembka (USC) | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928, 1932); por. (prasa) | 16 lub 18.07.1849 (nieczyt.) | 16.07.1849 (Ewidencja) | 18.10.1937 | 18.10.1937 (USC) | |
Michalski, Michał | Michalski, Michał | brak informacji | brak | ppor. (Rocznik 1932) – wcześniej brak | 19.07.1847 | 7.09.1847 (Ewidencja) | 19.07.1847 (metryka) | 17.11.1935 | 17.11.1935 (USC) | |
Mańkowski, Ignacy | Mankowski, Ignacy | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928, 1932); por. (prasa) | 3.08.1843 | 2.08.1843 (Ewidencja) | 26.08.1924 | 26.08.1934 (nekrolog) | ||
Czerkawski, Walenty | Czerkawski, Walenty | Czerkowski (Rocznik 1923) | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928); ppłk (literatura); płk (prasa) | 1846 (nieczyt.) | 14.02.1846 (Ewidencja) | 14.02.1846 (metryka) | 1935 (nieczyt.) | 20.07.1935 (USC) |
Koprucki, Melchior | Koprucki, Melchior | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928, 1932) | 26.12.1833 | 28.12.1835 | 12.02.1934 | 12.02.1934 (USC) | ||
Massalski, Jan | Massalski, Jan | szeregowy (Dziennik) | por. | ppor. (Rocznik 1928, 1932); por. (Dziennik, Rocznik 1923, 1924) | 24.10.1844 | 23.10.1844 (Ewidencja) | 23.10.1844 (literatura) | 18 lub 19.08.1932 | 19.08.1932 (USC) | |
Nowicki, Michał | Nowicki, Michał | szeregowy (Dziennik) | ppor. | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928, 1932, Ewidencja) | 2.09.1844 | 21.09.1844 (Ewidencja) | 21.09.1844 (metryka) | 5.04.1932 | 5.04.1932 (USC) | |
Lutostański, Stefan | Lutostański, Stefan | brak informacji | brak | brak informacji w Rocznikach Oficerskich! | 2.09.1846 | 2.09.1846 (nekrolog) | 26.05.1939 | 26.05.1930 (USC) | ||
Sikorski, Piotr | Sikorski, Piotr | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 23.05.1845 | 23.05.1845 (Ewidencja) | 27.05.1845 (metryka) | 27.10.1929 | 27.10.1929 (USC) | |
Nowakowski, Wojciech Jerzy | Nowakowski, Wojciech | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | brak | 22.03.1845 (Ewidencja) | 22.03.1845 (metryka) | 20.05.1922 | 21.05.1922 (USC) | |
Wierzbowski, Ignacy | Wierzbowski, Ignacy | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 6.02.1840 | 6.02.1840 (Ewidencja) | 4.02.1840 (metryka) | 25.01.1928 | 25.01.1928 (USC) | |
Szukalski, Paweł Felicjan | Szukalski, Paweł | Paweł Feliks (Rocznik 1928) | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 8.06.1832 | 9.06.1833 (Ewidencja) | 9.06.1833 (metryka) | 18.04.1924 | 18.04.1927 (USC) |
Frąckowiak, Mikołaj | Frąckowiak, Mikołaj | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Dziennik, Rocznik 1923) | 6.12.1845 | 19.02.1843 (Ewidencja) | 19.02.1843 (metryka) | 2.10.1923 | 2.10.1923 (USC) | |
Dykierski, Stanisław | Dykierski, Stanisław | szeregowy (Dziennik) | por. | ppor. (Dziennik, Rocznik 1923, 1924, 1928, 1932) | 27.04.1832 | 27.03.1846 (Ewidencja) | 27.03.1846 (metryka) | 16.09.1930 | 16.09.1930 (USC) | |
Zadorski, Leon | Zadorski, Leon | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 24.06.1842 | 24.05.1843 (Ewidencja) | 11.06.1842 (metryka) | 3 lub 5.07.1929 (nieczyt.) | 4.07.1929 (USC) | |
Mizgalski, Józef | Mizgalski, Józef | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 8.04.1845 | 5.04.1845 | 8.04.1845 (metryka) | 15.02.1927 | 15.02.1927 (USC) | |
Wąsikiewicz, Karol | Wąsikiewicz, Karol | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928, 1932) | 11.04.1842 | 11.04.1842 (Ewidencja) | 4.11.1842 (metryka) | 12.03.1931 | 12.03.1931 (USC) | |
Maciejewski, Stanisław | Maciejewski, Stanisław | Maciejowski (prasa, nekrolog) | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924) | 8.05.1844 | 8.05.1844 (Ewidencja) | 28.02.1926 | 28.02.1926 (USC) | |
Dobrowolski, Ludwik | Dobrowolski, Ludwik | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 24.08.1843 | 24.08.1843 (Ewidencja) | 24.08.1843 (metryka) | 15.03.1925 | 15.03.1925 (USC) | |
Splettstoesser, Jan Bonawentura | Splettstesser, Jan Bonawentura | Splettstösser | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924) | 22.10.1845 | 22.10.1845 | 22.10.1845 (metryka) | 16.08.1924 | 16.08.1924 (USC) |
Osiński, Tomasz | Osiński, Tomasz | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Dziennik, Rocznik 1923) | 4.12.1835 | 24.12.1835 (Ewidencja) | 21.12.1835 (metryka) | 23.10.1923 | 24.10.1923 (USC) | |
Dębny, Konstanty | Dębny, Konstanty | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 9.05.1845 | 9.05.1845 (Ewidencja) | 19.03.1924 | 18.03.1924 (USC) | ||
Jeleniewicz, Stanisław | Jeleniewicz, Stanisław | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928) | 8.05.1844 | 8.05.1844 (Ewidencja) | 28.04.1845 (metryka) | 25 lub 28.03.1924 (nieczyt.) | 28.03.1924 (USC) | |
Wojciechowski, Jan | Wojciechowski, Jan | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Dziennik, Rocznik 1923) | 15.06.1836 | 15.06.1836 | 2.04.1923 | 2.04.1923 (USC) | ||
Tarnawa-Radkiewicz, Ignacy | Tarnawa Radkiewicz, Ignacy | Ratkiewicz | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Dziennik); por. (nekrolog) | 2.06.1834 | 3.06.1834 (Ewidencja) | 22.04.1929 | 22.03.1924 (USC) | |
Łuczyński, Franciszek | Łuczyński, Franciszek | szeregowy (Dziennik) | por. | ppor. (Dziennik, Rocznik 1923, 1924, 1928) | 4.10.1844 | 10.10.1844 (Ewidencja) | 10.10.1844 (metryka) | 8.02.1929 | 8.02.1929 (USC) | |
Czerwiński, Władysław | Czerwinski, Władysław | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924) | 22.02.1844 | 26.02.1844 (Ewidencja) | 11.02.1935 | 11.11.1922 (USC) | ||
Heynat, Paweł | Hejnat, Paweł | Heÿnath (Ewidencja) | szeregowy (Dziennik) | brak | brak info. o awansie w Dzienniku Personalnym oraz w Rocznikach | 25.11.1844 | 25.01.1844 | 25.01.1844 (metryka) | 15.12.1921 | 14.12.1921 (USC) |
Łukomski, Stanisław | Łukomski, Stanisław | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923,1924, 1928) | 13.11.1837 | 13.11.1837 (Ewidencja) | 14.02.1837 (metryka) | 20.07.1926 | 16.07.1926 (USC) | |
Całka, Leon | Całka, Leon | szeregowy (Dziennik) | brak | ppor. (Rocznik 1923, 1924) | brak | 6.04.1844 (Ewidencja) | 6.04.1844 (metryka) | 1.01.1922 | 31.12.1921 (USC) | |
Jastrzębski, Józef | Jastrzębski, Józef | szeregowy (Dziennik) | brak | por. (Dziennik, Rocznik 1923) | 24.11.1844 | 19.03.1844 (Ewidencja) | 2.02.1922 | 2.02.1922 (USC) | ||
Przybyszewski, Ignacy | grób nie istnieje; przeznaczony do odtworzenia w 2023 r. | szeregowy (Dziennik) | grób nie istnieje; przeznaczony do odtworzenia w 2023 r. | ppor. (Rocznik 1923, 1924, 1928); por. (nekrolog) | grób nie istnieje; przeznaczony do odtworzenia w 2023 r. | 27.02.1838 (Ewidencja) | 24.02.1928 (nekrolog) | |||
Kostro-Pułaski, Kazimierz Ferdynand | nagrobek zdegradowany, obalony | powstaniec (Dziennik) | nagrobek zdegradowany, obalony | brak informacji w Rocznikach Oficerskich! | nagrobek zdegradowany, obalony |