Kwatera Żołnierzy Niemieckich na Miłostowie

Fragment planu Cmentarza Komunalnego nr 1 w Poznaniu (Miłostowo), opracowanego w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania; za: uslugikomunalne.com.pl. Kolorem niebieskim wskazano Kwaterę Żołnierzy Niemieckich (KŻN).

Kwatera Żołnierzy Niemieckich wraz z częścią cywilną przeznaczoną dla ewangelików i wykorzystywaną od momentu otwarcia cmentarza jesienią 1943 r. Miejsce przeznaczono do powtórnego pochówku ekshumowanych podczas powojennej akcji komasacyjnej szczątków żołnierzy armii niemieckiej (spoczęli w zbiorowych mogiłach, wielu jako NN).
W uporządkowanej w 1994 r. kwaterze wojennej, na mocy umowy międzynarodowej, również obecnie okresowo dokonuje się zbiorowych pochówków szczątków Niemców: ofiar konfliktu z lat 1939-1945, ekshumowanych na terenie Wielkopolski.

Oprac. Paweł Skrzypalik

PORÓWNAJ:

Kwatera Żołnierzy Niemieckich – model 3D, za: 3dwarehouse.sketchup.com.

Album ze zdjęciami z pogrzebu 618 żołnierzy niemieckich (21.10.2011 r.), za: fb/PBHiAPomost.

Album ze zdjęciami z pogrzebu 601 żołnierzy niemieckich (26.10.2012 r.), za: fb/PBHiAPomost.

Pochówek 150 żołnierzy niemieckich odnalezionych w 2013 roku na terenie Wielkopolski (18.10.2013 r.), za: fb/PBHiAPomost.

Pogrzeb 231 żołnierzy niemieckich w kwaterze wojennej poznańskiego cmentarza komunalnego Miłostowo (17.10.2014 r.), za: fb/PBHiAPomost.

Kwatera Żołnierzy Niemieckich na Miłostowie. Zdjęcia z lat 2017-2020: P. Skrzypalik/Cyfrowe Lapidarium Poznania ⤵️

Na popołudnie zaplanowaliśmy szczególną wycieczkę. Nasz znajomy chciał pojechać swoim samochodem do Miłostowa, położonego na skraju miasta. Tam na niewielkim obszarze leśnym, znajduje się cmentarz (…). Tutaj zostało pochowanych 5065 niemieckich żołnierzy, którzy polegli w walce o Poznań. Według polskich danych, w styczniu i w lutym 1945 roku padło w tych walkach około 25 tysięcy niemieckich żołnierzy. Większość z nich została pochowana w pobliżu pozycji zajmowanych przez ich jednostki. Znane nam były jedynie trzy masowe groby w lesie w Miłostowie. Groby nie zostały oznaczone. Między rzędami grobów stoi tylko skromny krzyż drewniany, który kazała postawić pewna matka szukająca grobu swego syna. Długo pozostaliśmy wśród tych grobów i wspominaliśmy znajomych i przyjaciół, którzy polegli wtedy w Poznaniu. (…).

Źródło: W. Prenzler, Spotkanie z naszym starym Poznaniem, [w:] „Kronika Miasta Poznania”, 1992, nr 1-2, s. 140-144.

Kwatera Żołnierzy Niemieckich na Miłostowie; październik 2012 r. Zdjęcie via fb/PBHiAPomost.
Kwatera Żołnierzy Niemieckich na Miłostowie; październik 2014 r. Zdjęcie via fb/PBHiAPomost.
error: Nie kopiuj, udostępnij! Masz pytania? Napisz do mnie: skrzypalik@e-lapidarium.pl
Scroll to Top
Skip to content