Stok Cytadeli: Stary Cmentarz Garnizonowy (pruski)
Niemiecki Cmentarz Honorowy (niem. Garnison Ehrenfriedhof)
Brytyjski Cmentarz Honorowy (ang. Old Garrison Cemetery - British Section)
mauzoleum żołnierzy francuskich
mauzoleum żołnierzy rosyjskich
groby jeńców duńskich
Garnison-Kirchhof | V Korpus Armijny w Poznaniu | Imperial War Graves Commission | Kaczmarek-Regimenty
grób generała Grolmana | grób feldmarszałka Gneisenaua
Cmentarz z 1. poł. lat 30. XIX w., założony na południowo-zachodnim stoku bojowym powstającego równocześnie Fortu Winiary (Cytadela), będący miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy i oficerów pruskiego V Korpusu Armijnego (z dowództwem w Poznaniu). W wydzielonych kwaterach chowano tu także jeńców osadzonych w poznańskiej twierdzy podczas wojen prowadzonych przez Prusy (1864, 1866, 1870-1871), a następnie przez Cesarstwo Niemieckie (1914-1918).
Kwatery wojskowe i wojenne z czasów pruskich, rozciągające się na stoku Cytadeli były wielonarodowe oraz wielowyznaniowe – istniały tu mogiły ewangelików, prawosławnych oraz katolików, kryjące szczątki Rumunów, Niemców, Polaków, Rosjan, Francuzów, Brytyjczyków i Duńczyków. Stosowano podział na klasy pochówków, zależne od rangi i statusu społecznego zmarłego (u podnóża stoku praktykowano pochówki lokalnych elit wojskowych, duchownych i urzędniczych, np. dr. Karla Ludwiga Schwickarta (1780-1849), dziadka Paula von Hindenburga, czy pastora Friedricha Leopolda Cranza (1807-1878), generalnego superintendenta Prowincji Poznańskiej).
Nekropolia została znacznie zdewastowana podczas radzieckiego-polskiego szturmu na obsadzone przez Niemców fortyfikacje w lutym 1945 r. Relikty cmentarza starogarnizonowego przetrwały do dziś. Są to: częściowo zachowany układ alej oraz nieliczne nagrobki i obeliski, stanowiące elementy tzw. Cmentarza Bohaterów – projektowanego po zakończeniu II wojny światowej zespołu zabytkowych kwater na stoku Cytadeli.
W okresie II RP stary cmentarz był nadal użytkowany – w grobach rodzinnych chowano tu znaczących obywateli (np. artystę-malarza Józefa Męcinę-Krzesza) oraz wysokich rangą oficerów polskich (np. dowódcę Okręgu Korpusu nr VII, gen. Oswalda Franka). Wydzielono też kwaterę prawosławną św. Mikołaja oraz honorową kwaterę brytyjską (pod egidą Imperial War Graves Commission). W latach 30. XX w. skomasowano tu pochówki francuskie z terenu Poznania, a następnie uroczyście odsłonięto dedykowany tym żołnierzom pomnik-mauzoleum. Upamiętnienia doczekali się również jeńcy rosyjscy z okresu Wielkiej Wojny, zmarli w poznańskich lazaretach i pochowani na stoku Cytadeli.
Częścią pruskiego cmentarza garnizonowego na stoku Cytadeli był Niemiecki Cmentarz Honorowy (Garnison Ehrenfriedhof) z okresu Wielkiej Wojny, na którym spoczęło blisko 1300 osób, w tym Niemcy, Polacy (z tzw. Kaczmarek-Regimentów), Węgrzy, Austriacy i Turcy. Ta część wiekowej nekropolii sąsiadowała z cmentarzem staroparafialnym św. Wojciecha (czynnym od lat 30. XIX w.).
Większość terenu pierwotnie zajmowanego przez cmentarz starogarnizonowy zajmują obecnie groby wojenne żołnierzy radzieckich; stare nagrobki usunięto, jednak najprawdopodobniej bez masowych ekshumacji.
Oprac. Paweł Skrzypalik
PORÓWNAJ:
POZOSTAŁE CMENTARZE NA STOKU POZNAŃSKIEJ CYTADELI
CMENTARZE FRANCUSKIE w Poznaniu
GROBY JEŃCÓW DUŃSKICH na stoku Cytadeli
- P. Bojarski, Pomnik dla niemieckich żołnierzy? Z „Kaczmarek-Regimenten”; poznan.wyborcza.pl z dnia 25.05.2013 r.
- Z. Snusz, Cytadela Poznań: co kryło się na granitowym kamieniu pod tablicą z nazwą alei?; gloswielkopolski.pl z dnia 20.02.2018 r.
- P. Bojarski, „Biała” emigracja; Biuletyn Miejski via www.poznan.pl z dnia 15.05.2019 r.
- A. Kucharska, Jak dbano o godne upamiętnienie poległych w Wielkiej Wojnie; hrabiatytus.pl z dnia 22.08.2021 r.
- Poznański Szlak Forteczny.
- „Kronika Miasta Poznania”, 2005, nr 1, Za mundurem…
- „Kronika Miasta Poznania”, 2011, nr 4, Cytadela.
- „Kronika Miasta Poznania“, 2014, nr 3, Wielka Wojna.
- Bączyk J., Armie za drutami. Jeńcy wojenni na terenie prowincji poznańskiej (1914-1918), Poznań 2016.
- Bączyk J., Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik, Poznań 2023.
- Bączyk J., Krzyż dla generała. Generałowie ze stoku poznańskiej Cytadeli, Poznań 2019.
- Bączyk J., Bilski A., Na stoku Cytadeli Poznańskiej. Przewodnik po cmentarzach, Poznań 2005.
- Biesiadka J., Gawlak A., Kucharski Sz., Wojciechowski M., Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku, Poznań 2006.
- Jastrząb Ł., Cena niepodległości. Pamięć historyczna o żołnierzach Wielkiej Wojny i walk o granice niepodległej Polski. Ewidencja mogił żołnierskich w zasobach archiwów państwowych w Gnieźnie, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu, Poznań 2018. Dostęp: APP.
- Kruszyński B., Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej. Wojsko w życiu miasta, Poznań 2013.
- Olszewski W., Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli, Poznań 2008.
- Olszewski W., Garnison Ehrenfriedhof 1914-1918 w Poznaniu, Poznań 2008.
- Olszewski W., Jeńcy i internowani zmarli w obozie Strzałkowo w latach 1915-1921, Warszawa 2012.
- Olszewski W., British and Commonwealth war cemeteries in Poland, Poznań 2014.
- Pomniki w epoce antropocenu, pod red. M. Praczyk, Poznań 2017.
- Poznańskie fortyfikacje, pod red. B. Polaka, Poznań 1988.
- Praczyk M., Materia pomnika. Studium porównawcze na przykładzie monumentów w Poznaniu i Strasburgu w XIX i XX wieku, Poznań 2015.
- Topolska A., Pamięć i wizualność. Reprezentacje drugiej wojny światowej w Poznaniu w XX i XXI wieku (praca doktorska), Poznań 2018. Dostęp: repozytorium.amu.edu.pl.
Red. Piotr Bojarski rozmawia z prof. Wiesławem Olszewskim (zm. 2015)…
Upamiętnijmy niemiecki cmentarz wojenny na Cytadeli z okresu I wojny światowej. Co trzeci pochowany tam żołnierz był Polakiem – przypomina prof. Wiesław Olszewski, autor książek o nekropolii na Cytadeli.
Niemiecki cmentarz wojenny (zwany w latach I wojny światowej Garnison Ehrenfriedhof) na stokach Cytadeli istniał do 1945 r. Pochowano tam niemal 1200 żołnierzy armii niemieckiej z czasów I wojny światowej, którzy zmarli z ran w poznańskich szpitalach.
Prof. Olszewski zwraca jednak uwagę, że nie o samych Niemców tu chodzi. – W spisie pochowanych widać polsko brzmiące nazwiska. Szacuję, że co trzeci poległy jako żołnierz armii niemieckiej i pochowany na Ehrenfridhof na Cytadeli był Polakiem – tłumaczy profesor.Dlatego zwrócił się do wojewody wielkopolskiego z propozycją upamiętnienia tego cmentarza.
Spojrzenie na spis pochowanych na Cytadeli potwierdza słowa Olszewskiego: znajdujemy tu np. Johanna Lipinskiego (rocznik 1894), który zmarł w Poznaniu 20 listopada 1914 r. Albo Nikodema Bzaniaka (Brzaniaka?), rocznik 1897, zmarłego 12 stycznia 1915. W tej samej tabeli widać inne polskie nazwiska: Golec, Rutkowski, Szymscrzak (prawdopodobnie Szymczak), Janocha, Slawinski, Nietrzepkowski… I nic dziwnego, bo Polacy z Poznańskiego podlegali obowiązkowi mobilizacyjnemu armii niemieckiej i służyli w jej jednostkach – najczęściej na froncie zachodnim. Było ich tak wielu, że o polskojęzycznych żołnierzach armii niemieckiej zaczęto mówić „Kaczmarek-regimenten” (od najbardziej popularnego nazwiska w Poznaniu). – W tym określeniu jest trochę przesady, bo Polacy z Poznańskiego właściwie nie tworzyli polskich formacji, tylko byli rozproszeni po różnych jednostkach. Było ich jednak bardzo wielu – podkreśla Olszewski.
Cmentarz wojenny na stoku Cytadeli został po wojnie zlikwidowany, ale pochówków nie ekshumowano – zniwelowano jedynie teren. Dziś część dawnego Garnison Ehrenfriedhof zajmują puste kwatery polskiego Cmentarza Garnizonowego. Zdaniem Olszewskiego, przyszłoroczna, setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny to świetny pretekst, by przypomnieć dawny cmentarz wojenny na Cytadeli. Tym bardziej że obok około 1200 żołnierzy armii niemieckiej (Niemców i Polaków) spoczywało na nim również około 100 jeńców wojennych: Rosjan, Brytyjczyków, Francuzów, Rumunów i innych. – Chodzi nie tylko o upamiętnienie, ale również o oznaczenie tego miejsca – tłumaczy Olszewski.
Jak miałoby wyglądać to upamiętnienie? Profesor proponuje, by na stoku Cytadeli odtworzyć pomniejszoną i uproszczoną, pozbawioną pruskiej symboliki, wersję pomnika cmentarnego, który stał w miejscu cmentarza w latach I wojny światowej. Był to obelisk, pod którym na schodach składano wieńce. Na pomniku miałaby znaleźć się tablica informująca, że był tu niegdyś cmentarz i kto tu spoczywa. – To ważne, by podkreślić, że był to cmentarz wojenny bez hitlerowskich konotacji – mówi Olszewski.
– To ciekawa sprawa – komentuje Adam Kaczmarek, sekretarz wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – W armii zaborcy służyło wielu Wielkopolan. Gdyby ci, pochowani na Cytadeli, nie zmarli z ran odniesionych podczas I wojny światowej, wykorzystaliby na pewno swoje umiejętności w powstaniu wielkopolskim.
Kaczmarek przyznaje, że wniosek profesora dopiero wpłynął do urzędu, i że zanim zapadną jakieś decyzje o ewentualnym upamiętnieniu dawnego cmentarza (i o jego formie), najpierw zostanie on skonsultowany z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podstawa prawna do upamiętnienia cmentarza jest: polsko-niemiecka umowa rządowa z 2003 r. mówi, że groby żołnierzy niemieckich z lat 1914-1918 na terenie Polski podlegają ochronie.
Źródło: P. Bojarski, Pomnik dla niemieckich żołnierzy? Z „Kaczmarek-Regimenten”; poznan.wyborcza.pl z dnia 25 maja 2013 r.
Najstarszy w Polsce, zabytkowy, brytyjski cmentarz wojenny, podlegający Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów (Commonwealth War Graves Commission). Został założony w 1925 r. (wówczas jako Brytyjski Cmentarz Honorowy) na wyodrębnionej kwaterze pruskiego cmentarza (staro)garnizonowego, jako rezultat umowy międzynarodowej. Skomasowano tu pochówki i upamiętnienia symboliczne z okresu obu wojen światowych.
Trwałego oznaczenia zmarłych i wskazania grobu dokonuje się według jednolitej estetyki we wszystkich miejscach pamięci podległych CWGC. Stałym elementem jest tzw. Krzyż Ofiarności (lub inaczej: Krzyż Poświęcenia, ang. Cross of Sacrifice) oraz ustawione w rzędach pionowe kamienne stele jasnej barwy.
Poznański cmentarz uległ poważnej dewastacji podczas walk o Festung Posen, toczonych w 1945 r. Renowacje prowadzono m.in. w 1955 r. (wystawiono nowe pomniki nagrobne, wzniesiono nowy krzyż pomiędzy tarasami cmentarza, zlikwidowano wał ziemny dzielący tarasy i utworzono wspólne wejście na cmentarz) oraz w 2004 r. (powstał m.in. murek oporowy wzdłuż alejki). Obecnie cały teren jest starannie utrzymany; przypomina inne cmentarze wojenne Wspólnoty Brytyjskiej na świecie.
PORÓWNAJ:
- A. Kaczmarek, Brytyjskie cmentarze wojenne w Polsce. Sto lat działalności Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów; poznan.ipn.gov.pl.
- Traces of War: Commonwealth War Graves Poznan; www.tracesofwar.com.
- Poznan Old Garrison Cemetery; www.cwgc.org.
- Poznan Memorial 1917; www.cwgc.org.